Pierwszy taniec pary młodej na weselu jest kluczowym punktem każdej zabawy weselnej. Tradycja ta przekazywana jest w rodzinach z pokolenia na pokolenie i zwykle stanowi jeden z najbardziej wzruszających elementów całego balu zarówno dla państwa młodych, jak i wszystkich gości zebranych na sali. Rozpoczynający właściwą zabawę weselną taniec powinien więc wypaść jak najlepiej – w końcu są to pierwsze wspólne kroki pary jako małżeństwa. Presja spoczywająca na młodych jest więc ogromna, przez co wiele par zadaje sobie podstawowe pytanie: pierwszy taniec – jak się do niego przygotować?

Jak się przygotować do pierwszego tańca?

Nie każdy posiada wrodzony talent do tańca, zwłaszcza towarzyskiego, który wymaga nie lada koordynacji i dobrej komunikacji sprawnościowej obu partnerów. Stresując się pierwszym tańcem warto więc przypomnieć sobie tę myśl i nie starać się, by wszystko wypadło tak, jak na profesjonalnych zawodach tanecznych. Każdy jednak marzy oczywiście, by taniec wypadł idealnie. Warto zatem ćwiczyć z partnerem tak często, jak to tylko możliwe! Jeśli już od pierwszych randek tańczyliście ze sobą w klubach czy weselach znajomych, wasze ciała doskonale wiedzą jak się ze sobą zgrać, a to już ogromny krok do przodu. Należy też pamiętać, że w tańcu chodzi przede wszystkim o płynne poruszanie się i swobodę ruchów. Choć to niezwykle trudne, para podczas pierwszego tańca nie powinna skupiać się na tym, że patrzy na nich tłum ludzi. Zachowujcie się naturalnie, wsłuchajcie w muzykę i pozwólcie, by to ona prowadziła Wasz taniec. Ostatnim ważnym aspektem jest spójność ruchów. Zwykle to partner (mężczyzna) prowadzi w tańcu. Jeśli nie czuje się on jednak pewnie w tym, co robi, nic nie stoi na przeszkodzie, by to panna młoda nadawała tempo. Najważniejsza jest tu spójność ruchów i brak szarpania się gdy pan młody próbuje pójść w jedną, a panna młoda w drugą stronę.

pierwszy taniec

Wybór szkoły tańca

Choć zapisanie się na zajęcia do szkoły tańca nie jest przedślubnym obowiązkiem, wiele osób decyduje się na to właśnie ze względu na pierwszy taniec. Skorzystanie z pomocy choreografa, który ułoży Wam kroki do wybranej na pierwszy taniec muzyki z pewnością pomoże ułożyć taniec w głowie i nie pójść w trakcie wesela „na żywioł”. Co więcej, osłuchanie się z muzyką i wytańczenie układu na pamięć pozwoli rozluźnić się tuż przed weselem. Podstawą przygotowań do pierwszego tańca jest pamięć o tym, że choć ma on silne symboliczne znaczenie, jego pierwszym zadaniem jest oficjalne rozpoczęcie zabawy. Zgodnie z tą myślą nie warto więc zbytnio przejmować się, jeśli coś nie wyjdzie i po prostu cieszyć się z okazji nowego rozdziału w życiu.