Zabawy weselne to jeden z nieodłącznych elementów każdego przyjęcia na cześć nowożeńców, dzięki któremu goście mogą zintegrować się i wspólnie z młodymi bawić aż do upadłego. W polskiej kulturze i tradycji istnieje wiele zabaw, z których część jest uważana za niemalże obowiązkowy punkt, podczas gdy inne są jedynie opcjonalne. Na jakie zabawy weselne postawić, by goście nie nudzili się podczas wesela?

Oczepiny

Ten starodawny zwyczaj to podkreślenie faktu, że młodzi rozstają się ze stanem Panieńskim i Kawalerskim i wchodzą we wspólne życie jako jedność. Oczepiny mogą przebiegać w różny sposób, zależnie od zwyczajów panujących w danej rodzinie. I tak mamy na przykład Pannę Młodą stojącą w środku kółka tworzonego przez obecne na weselu panny, czyli po prostu dziewczęta bez partnerów. Panna Młoda zdejmuje welon z głowy (symbolicznie porzucając w ten sposób stan panieński) i zamkniętymi oczami rzuca go w stronę wolnych panien. Według tradycji ta, która złapie welon, w ciągu roku stanie przed ołtarzem.

Podobna zabawa występuje także w gronie kawalerów, gdy to pan młody pozbywa się muszki lub krawata i z zasłoniętymi oczami rzuca ją w stronę kręgu wolnych mężczyzn. Ten, który złapie muchę musi zatańczyć z panną, która złapała welon, a według niektórych tradycji również pocałować ją i zobowiązać się do posprzątania wspólnie sali (co może symbolizować czas nowych młodych na poznanie się). Ta wersja oczepin jest jedną z najpopularniejszych, choć na dzisiejszych weselach można spotkać się z licznymi jej odmianami.

 

Jak bardzo się znamy

Zabawa ta polega na zabawnym przedstawieniu młodych zebranym gościom i ich partnerom, którzy mogą jeszcze nie znać pary. Zabawa ta sprawdza jednocześnie to, jak bardzo młodzi znają siebie i zgadzają się ze sobą. Młodzi zostają usadzeni na krzesełkach na środku sali, zwróceni plecami do siebie. Prowadzący wesele zadaje im pytania związane z codziennymi czynnościami domowymi oraz planami na przyszłość, na przykład o to ile planują mieć dzieci, u kogo spędzą święta, kto częściej gotuje, czy też kto jest większym bałaganiarzem. Im większa zgodność, tym oczywiście lepiej, jednak najzabawniejsze sytuacje wychodzą wtedy, gdy młodzi się ze sobą nie zgadzają.

Pytanie o liczbę dzieci przypada zwykle na końcu, gdyż obowiązuje tu pewna dodatkowa zasada. Jeśli para młoda wskaże zgodnie ilość potomstwa, następnym zadaniem jest odgadnięcie ich płci. Zabaw weselnych jest oczywiście wiele – dwie opisane powyżej są przykładami tych, których z pewnością nie zabraknie na żadnym weselu. Należy pamiętać, że dobra zabawa to nie tylko taniec i jedzenie, ale właśnie mnóstwo integrujących i angażujących zabaw, dzięki którym pozostanie na nogach do białego rana nie sprawi najmniejszego problemu, a wspomnienia z wesela na długo pozostaną w głowach gości i państwa młodych.

Rate this post