Ślub to niezwykłe wydarzenie, które dla większości osób zdarza się tylko raz w życiu. Stworzenie związku na całe życie i połączenie swojego losu z przeznaczeniem drugiej osoby niesie za sobą mnóstwo symbolizmu, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy różnorodne tradycje i zwyczaje weselne. Każdy region ma swoje własne rytuały konieczne podczas zaślubin i uroczystości weselnej. Jak wyglądają tradycyjne wesela w województwie Lubuskim?
Swaty, czyli co dzieje się przed weselem
Choć dziś tradycja ta nie jest już praktykowana na tak szeroką skalę, warto wiedzieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na Lubelszczyźnie to rodzice decydowali o tym kogo poślubi ich córka! Swaty polegały na posyłaniu dobrze znanych osób do rodziny panny młodej, by dowiedzieć się o niej i rodzinie jak najwięcej – liczyła się zarówno uroda dziewczyny, jak i jej posag, a także ewentualne klątwy ciążące na jej bliskich.
Jeśli wszystkie kwestie były dla rodziny pana młodego do zaakceptowania, a panna młoda wraz z rodziną akceptowały jego posag i urodę, dochodziło do oficjalnych zaręczyn i ich ogłoszenia. Dziś swaty nie są już tak popularne, jednak kwestia akceptacji partnerów dziecka przez rodzinę i oficjalne ogłoszenie zaręczyn w lokalnej społeczności są w dalszym ciągu ważnym elementem życia mieszkańców Lubelszczyzny.
W drodze na ślub
Właściwie każdy region Polski ma tu swoją odrębną tradycję w kwestii „oddawania” panny młodej w ręce pana młodego. Najczęściej spotyka się oczywiście tak zwane bramy, praktykowane również na Lubelszczyźnie. Na czym to polega? Pan młody wyjeżdża w dniu ślubu ze swojego domu i rusza w drogę do panny młodej.
Po drodze czekają go jednak przeszkody, czyli wspomniane bramy, przygotowane przez lokalną społeczność i gości weselnych. Bramy miały utrudnić dojazd pana młodego do panny młodej – aby przejechać dalej, musiał on zwykle „zapłacić’ za przejazd alkoholem lub przekąskami. Na końcu też nie czekała go łatwa przeprawa – pannę młodą trzeba było odkupić jeszcze z rąk jej rodziny. Podobnie jak poprzednio, ceną były alkohol i łakocie (później przywożone na uroczystości weselne).
Zanim państwo młodzi mogli (i w dalszym ciągu mogą) wybrać się do Kościoła, czekało ich jeszcze uroczyste błogosławieństwo związku przez rodzinę. Rodzice panny młodej, następnie pana młodego, a w dalszej kolejności dalsi krewni narzeczonych błogosławili ich związek, dom, rodzinę i potomstwo, życząc powodzenia na nowej drodze życia. Dopiero tak przygotowana para mogła zawrzeć związek małżeński.
Zabawy weselne
Wesele to dla wielu oczywiście najważniejszy element zaślubin, będący swoistą celebracją pary młodej. Tu ponownie każdy region Polski ma swoje tradycyjne zabawy, które muszą pojawić się w trakcie każdego wesela. Zarówno na Lubelszczyźnie, jak i w innych rejonach jednym z ważniejszych punktów wesela są oczepiny, czyli zabawa symbolizująca przyjęcie panny młodej do grona mężatek i pana młodego do grona żonatych.
Państwo młodzi, każde z osobna, stają po środku sali, podczas gdy wokół nich goście nie będący w związku małżeńskim tworzą koło. Goście, poruszając się wokół młodych czekają, aż ci rzucą za plecy swój wianek i krawat. Osoba, która złapie atrybut panny i pana młodego według tradycji sama stanie na ślubnym kobiercu jeszcze w tym samym roku.
Kolejną ciekawą i tradycyjną w Lubuskim zabawą weselną jest tzw. „test zgodności”. Państwo młodzi sadzani są na krzesłach na środku sali, plecami do siebie, i odpowiadają za pomocą karteczek lub przez uniesienie dłoni na pytania. Celem zabawy jest sprawdzenie jak dopasowani są do siebie młodzi. Dla urozmaicenia zabawy, pytania mogą być zadawane przez samych gości.
Sprawdź – dj na wesele lubuskie!