Choć nowoczesne i bardzo stylowe przyjęcia weselne są dziś bardzo popularne, w podstawie większości z nich leży tradycja i powrót do zwyczajów, które praktykowali nasi rodzice czy dziadkowie. Uroczystość zaślubin to w Polsce niezwykle klasyczne, oddane tradycji i rodzinie wydarzenie, które na zawsze pozostaje w pamięci wszystkich zebranych gości. To właśnie dzięki zwyczajom i zabawom praktykowanym od lat, stworzenie przyjęcia odpowiadającego całej rodzinie nie stanowi większego problemu – dobra zabawa wygląda dziś dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Jakie zwyczaje weselne pozostają wierne tradycji w Szczecinie?

Błogosławieństwo rodziców

Jedno z niewątpliwie najważniejszych wydarzeń jeszcze przed oficjalnym spotkaniem się państwa młodych na ślubnym kobiercu to zdecydowanie błogosławieństwo rodziców pary. Najbliższa rodzina młodej pary spotyka się przed ceremonią zaślubin w domu panny młodej by tam udzielić nowożeńcom oficjalnego, uroczystego błogosławieństwa. Wydarzenie to jest oczywiście pełne symboli i powagi i zależnie od regionu odbywa się nieco inaczej. Niemniej jednak błogosławieństwo na nowej drodze życia jeszcze przed oficjalną przysięgą przed ołtarzem ma być życzeniem szczęścia i symbolem nowego początku.

Obsypywanie młodej pary i składanie życzeń

Kolejnym tradycyjnym obrządkiem weselnym praktykowanym w Szczecinie oraz wielu innych częściach Polski jest obsypywanie młodej pary różnymi drobiazgami. Płatki kwiatów, ryż, cukierki, monety – pomysłów jest wiele, lecz symbol tylko jeden. Podarki te mają bowiem zapewnić młodemu małżeństwu gwarancję dostatniego życia, bez problemów z jedzeniem czy pieniędzmi. Ten piękny zwyczaj uroczystego powitania młodego małżeństwa wychodzącego z kościoła jest często „unowocześniany” przez konfetti czy bańki mydlane, co wygląda niezwykle pięknie i bardzo efektownie. Ostatnim krokiem przed udaniem się na salę weselną będzie jeszcze złożenie życzeń młodej parze przez wszystkich gości zebranych w kościele. Goście ustawiają się w kolejce, zaczynając oczywiście od bliskiej rodziny pary młodej. To właśnie w tym momencie wręczane są też drobne upominki dla młodych.

Powitanie z chlebem i solą

Na żadnym weselu w Szczecinie nie może zabraknąć tradycyjnego powitania państwa młodych przez rodziców poprzez podanie im chleba, soli, a coraz częściej także lampki szampana. Para młoda częstuje się nawzajem chlebem posypanym solą, wypija szampana, a następnie rzuca kieliszki za siebie. Wyrzucone kieliszki muszą potłuc się na jak najdrobniejsze kawałeczki – im drobniej, tym lepiej. Tłuczone szkło ma bowiem zapewnić szczęście i dobrobyt, a skosztowana sól ma być gwarancją trwałości małżeństwa.

Oczepiny

Na żadnym weselu nie może zabraknąć tradycyjnych oczepin, czyli symbolicznego zerwania ze statusem panieńskim i kawalerskim. Zabawy oczepinowe różnią się między sobą zależnie od regionu, jednak w większości przypadków polegają na rzucaniu za plecy ostatnich symboli przedmałżeńskiego statusu. Panna młoda wyrzuca więc wianek lub bukiet w stronę zebranych na weselu panien. Ta, która złapie rzucany gadżet według tradycji sama stanie na ślubnym kobiercu jeszcze w tym samym roku. Następnie przychodzi kolej na pana młodego, który rzuca swoim krawatem bądź muchą w stronę zebranych kawalerów. Po zakończonej zabawie szczęśliwi panna i kawaler, którzy złapali dary od państwa młodych muszą ze sobą zatańczyć przy wiwacie całej sali gości.

Podziękowanie dla rodziców

Ostatnim tradycyjnym symbolem podczas zabawy weselnej jest oficjalne podziękowanie dla rodziców państwa młodych. Zależnie od regionu przemowę może wygłosić panna młoda lub jej małżonek. Podziękowania kończą się wspólnym tańcem rodziców oraz pary młodej otoczonych przez zebranych gości.

Sprawdź – dj na wesele Szczecin!

Rate this post