Nawet najbardziej nowocześni organizatorzy wesel uwielbiają, gdy do uroczystości wplecie się odrobinę tradycji. Polskie zwyczaje weselne są tak mocno zakorzenione w kulturze, że trudno wyobrazić sobie dziś wesele bez oczepin, błogosławieństwa rodziców, czy tradycyjnego obsypywania młodych ryżem po wyjściu z kościoła. Jakie zwyczaje weselne zachowały się w Zielonej Górze i są praktykowane przez państwa młodych po dziś dzień?

Błogosławieństwo państwa młodych

Jeśli mielibyśmy zapytać kilka przypadkowo napotkanych osób w Zielonej Górze o jedną tradycję weselną, która przychodzi im do głowy, większość osób z powodzeniem wymieniła by obowiązkowe błogosławieństwo rodziców. Rodzina państwa młodych zbiera się w domu panny młodej jeszcze przed wyjazdem do kościoła w celu udzielenia młodym błogosławieństwa i życzenia im szczęścia na nowej drodze życia. Ta specyficzna tradycja, choć dość niepozorna, ma w sercach wielu osób szczególne miejsce, gdyż hołduje zwyczajowi „przekazywania” panny młodej w ręce pana młodego i akceptacji ze strony rodziców życiowych wyborów ich dzieci. Pobłogosławione przez rodziców pary mają według tradycji większe szanse na długotrwały i szczęśliwy związek.

Powitanie chlebem i solą

Kolejną ogólnopolską tradycją znaną doskonale również w Zielonej Górze jest witanie państwa młodych na sali weselnej chlebem z solą. Przez lata zwyczaj ten przybierał różne formy, jednak w Zielonej Górze zwyczaj mówi, że osoba która pierwsza zje swoją kromkę będzie sprawowała rządy w domu. Tuż po spożyciu chleba następuje pierwszy toast. Według tradycji, młodzi otrzymują po kieliszku wódki, który muszą opróżnić do dna, a następnie pusty kieliszek przerzucić do tyłu, przez lewe ramię, nie oglądając się za siebie. Zwyczaj ten ma symbolizować lata spędzone razem przez świeżo upieczone małżeństwo – im więcej odłamków szkła, tym lepiej! Sprzątanie potłuczonego szkła to z kolei pierwsze wspólne sprzątanie państwa młodych – symbol współpracy i porozumienia.

Toasty za zdrowie młodych

Nie każdy rejon Polski hołduje tradycji wygłaszania toastów, ale w Zielonej Górze wiele osób w dalszym ciągu praktykuje ten zwyczaj. Zgodnie z tradycją, pierwszy toast należy do ojca panny młodej, kolejny do ojca pana młodego, następnie samego pana młodego i jego świadka. Toasty mają być życzeniem szczęścia i powodzenia na nowej drodze życia i swoistymi gratulacjami ze strony gości. Po oficjalnych toastach rodziny każdy z gości może wygłosić własny toast.

Oczepiny i zabawy weselne

Żadne wesele nie może odbyć się bez tradycyjnych oczepin, czyli symbolicznego pozbycia się statusu panny i kawalera przez państwa młodych. Dawniej pannę młodą wyprowadzano do osobnej sali, gdzie zdejmowano jej welon i obcinano włosy. Dziś zabawa skupia się przede wszystkim na elemencie rozrywki dla gości – państwo młodzi rzucają w stronę panien i kawalerów zebranych na sali welon oraz krawat (lub muszkę). Ci, którzy złapią rzucane akcesoria muszą ze sobą zatańczyć, dopełniając tym samym wróżby że i oni w danym roku staną na ślubnym kobiercu.

Ciekawą integrującą zabawą dla gości jest też tradycyjna budowa pomnika miłości. Sala zostaje przedzielona na dwie części. Po jednej ze stron zbierają się panie pod przywództwem panny młodej, po drugiej panowie pod przywództwem pana młodego. Zadaniem nowożeńców jest stworzenie (z wykorzystaniem swojej grupy) pomnika miłości dla swojej drugiej połówki. Pomysły, na jakie wpadają państwo młodzi są tu naprawdę różnorodne, a każdy z gości nie tylko dobrze się bawi, ale też ma okazję lepiej się poznać.

Sprawdź – dj na wesele Zielona Góra!

Rate this post